30 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Преброяването в Черна гора разкрива застаряващо население

Преброяването в Черна гора разкрива застаряващо население

Процентът на хората, идентифициращи се като сърби, за разлика от черногорци, е нараснал.

Населението на Черна гора е застаряло от последното преброяване през 2011 г., докато процентът на гражданите, идентифициращи се като сърби, се е увеличил с повече от четири процента, съобщи Статистическата служба на Черна гора, MONSTAT, във вторник.

Цифрите са от преброяването през 2023 г., проведено през декември. Той също така разкри, че руснаците са се превърнали в петата по големина етническа група в страната в резултат на увеличената миграция, предизвикана от войната в Украйна.

Данните от преброяването установиха, че в Черна гора живеят 623 633 жители, което е с 0,6 на сто повече от 2011 г.

От тях 41,12 на сто са заявили, че са черногорци, а 32,9 на сто - че са сърби. При предишното преброяване през 2011 г. декларираните черногорци са били 45 процента от населението, а сърбите - 28,7 процента.

От останалите 9,45% са бошняци, 4,97% са албанци, 2,06% са руснаци и 1,63% са мюсюлмани; 2,88 процента от населението не е пожелало да се обяви за етническа принадлежност.

Столицата Подгорица има най-голямото население от малко над 179 000 души, следвана от градовете Никшич, Биело Поле и Бар. Тези четири общини сега са дом на 52,9% от населението.

На въпрос за езика 36,2 на сто от жителите отговарят, че говорят черногорски, а 43,5 на сто, че говорят сръбски. При предишното преброяване 36,9 на сто от гражданите са заявили, че говорят черногорски, а 42,8 на сто говорят сръбски.

Въпросът за езика беше в полезрението на обществеността преди и след преброяването, тъй като просръбските партии в управляващата коалиция обявиха, че след приключване на процеса ще инициират промени в конституцията, така че сръбският език да стане официален. Поправките в конституцията изискват подкрепата на две трети от депутатите в парламента.

По отношение на религията 71,1% се обявяват за православни християни, 20% за мюсюлмани и 3,2% за католици.

МОНСТАТ съобщи, че девет общини имат повече жители в сравнение с последното преброяване, като най-голямо е увеличението в крайбрежния град Будва, от около 42 процента; В 16 общини се наблюдава намаление на населението.

Средната възраст в страната е 39,7 години, с две години и половина повече от 2011 г.

Милена Вукотич от МОНСТАТ каза при представянето на резултатите: „Промените във възрастовата структура през последните 30 години са очевидни. Тези промени от 1991 г. до 2023 г. са резултат от намаляването на участието на децата и младите хора и нарастването на хората на средна възраст и възрастните хора в населението. Сравнението показва разширяването на възрастовата пирамида към по-възрастните групи от населението.

Преброяването трябваше да се проведе през 2021 г., но първо беше отложено поради пандемията от COVID, а по-късно поради недоверието на опозицията и подозренията, че данните може да са фалшифицирани.

След избирането на новото правителство през ноември 2023 г. беше подписано споразумение между министър-председателя Милойко Спаич и лидерите на опозицията.

По инициатива на опозицията гражданите получиха възможност и да проверяват чрез софтуер дали данните за националност, религия и език, които са докладвали при преброяването, са коректно въведени.

Около 20 000 граждани провериха данните. Директорът на МОНСТАТ Мирослав Пейович каза, че това вече няма да е възможно, тъй като нито един гражданин не е подал сигнал за нередности след проверки.

снимка: BIRN/Borislav Visnjic.

Сподели:

Още от Балкани

Земетресени удари гръцкия остров Касос

Епицентърът на земетресението е бил във водите на Егейско море на 385 километра югоизточно от Атина

Големи пожари бушуват в Гърция

Няколко човека са приети в болница с дихателни проблеми

Нов трус разтърси Турция

Ззасега няма информация за пострадали хора и за съществени щети