САЩ санкционира компании от Сърбия и Черна гора за търговия с оръжие с Русия
- 1 ноември, 2024

Компанията от Черна гора е собственост на руснак, докато сръбската компания се управлява от унгарец.
Министерството на финансите на САЩ късно в сряда санкционира 275 души и организации, участващи в доставката на Русия с модерни технологии и оборудване за нейната военна машина, сред които са две компании от Сърбия и Черна гора.
В прессъобщение САЩ разкриха, че техните цели включват физически лица, компании и обширни мрежи за избягване на санкции в 17 юрисдикции, от Швейцария и Турция до Тайланд, Индия и Китай.
Базираният в Черна гора руснак Сергей Кокорев и неговата международна бизнес корпорация (IBC), регистрирана в Черна гора, бяха една от компаниите, добавени към списъка със санкции на САЩ.
„Кокорев е използвал IBC, за да прехвърли обработващи центри и сачмени лагери с европейски произход до базирани в Русия крайни потребители, включително посочено от САЩ, базирано в Русия производствено дружество с ограничена отговорност AMS Tekhnika, което участва в дистрибуцията на едро на промишлени машини и оборудване“, съобщиха от Министерството на финансите.
Кокорев също използва IBC за износ на военно оборудване от Черна гора за Русия. Кокорев и базираната му в Черна гора компания са под санкции за дейност или дейност в производствения сектор на руската икономика.
Министерството на финансите на САЩ заяви, че също така е установило, че сръбската компания Ventrade DOO от Суботица, град в северната част на страната на границата с Унгария, е свързана с компанията Promsvyazradio от Русия.
Съобщава се, че Ventrade е изнасяла военни радиостанции за руската фирма Promsvyazradio, която произвежда оборудване за радиоразпръскване и внася високоприоритетна технология с двойно предназначение в Русия.
Компанията от Сърбия беше маркирана за санкции въз основа на изпълнителна заповед на правителството на САЩ, защото е предоставяла финансова, материална и технологична подкрепа на руската компания Промсвязьрадио или ѝ е изпращала стоки и услуги.
Според данни от Регистъра на стопанските субекти на Сърбия, компанията е собственост и се управлява от Жолт Лайгут, унгарски гражданин. Лайгут пое управлението от Рената Мезнерикс, която основа компанията през април 2022 г., около два месеца след началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, с около 1000 евро учредителен капитал.
Заради сътрудничеството им с руската армия в санкционния списък попаднаха и няколко турски компании, както и един турски гражданин Йозгур Хасан Челик.
Челик, председател на базираната в Турция компания Mirex, пълно име Mirex Havacilik ve Savunma Sanayi Ticaret Anonim Serketi, е участвал в договори с свързани с руското правителство отбранителни компании за доставка и улесняване на демонстрации на системи за електронна война в Русия, се посочва в доклада на САЩ.
Заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо каза, че Съединените щати и техните съюзници ще продължат да предприемат решителни действия по целия свят, за да спрат потока от критични инструменти и технологии, от които Русия се нуждае, за да води това, което той нарече „незаконна и неморална“ война срещу Украйна.
„Както се вижда от днешните действия, ние сме непоколебими в решимостта си да намалим и деградираме способността на Русия да оборудва своята военна машина и да спре онези, които искат да подпомогнат усилията им чрез заобикаляне или избягване на нашите санкции и контрол върху износа“, каза той.
Още от Балкани
Големи пожари бушуват в Гърция
Няколко човека са приети в болница с дихателни проблеми
Нов трус разтърси Турция
Ззасега няма информация за пострадали хора и за съществени щети
В Румъния се провеждат два протеста
Жандармерията ще предприеме мерки за осигуряване на безопасността