
Какво остави супернова след себе си
Преди почти хиляда години звездобройци в древен Китай и Япония забелязали нова звезда близо до съзвездието Касиопея. Звездата светела ярко шест месеца, преди да изчезне.
Това небесно събитие, известно като „звезда гост“, озадачава астрономите от векове. По-късно беше открито, че част от него е „зомби звезда“, разпалвайки отново дебатите и любопитството в научната общност.
Това е една от малкото свръхнови, регистрирани преди изобретяването на телескопите. Остава въпросът къде е отишла?
Най-после проследими
Мистерията се задълбочава в продължение на векове, тъй като звездата остава „сирак“, което означава, че никой от видимите днес небесни обекти не е свързан с нея.
Бързо напред към 21 век и сирачето намери своя дом. Учените проследиха остатъка от свръхновата SN 1181 до мъглявината Pa 30.
Астрономът любител Дана Пачик откри това през 2013 г., докато се ровеше в архивите на изображенията на телескопа WISE като част от проект за граждански учени.
„Зомби звезда“, която никога не е умирала
Остатъкът от SN 1181 не е обичайният остатък от свръхнова. Има „зомби звезда“ в сърцето си. Това е плътна, мъртва звезда, наречена бяло джудже, която задейства термоядрен взрив, водещ до свръхнова.
В повечето случаи експлозията заличава бялото джудже. С SN 1181 част от звездата оцеля и се превърна в зомби звезда. Тази необичайна частична експлозия е свръхнова от тип Iax.
Странни нишки на зомби звезда
Звездата-зомби излъчва нишки, подобни на листенца от глухарче. С помощта на Keck Cosmic Web Imager (KCWI) на Caltech изследователският екип навлезе дълбоко в остатъка от свръхнова.
Асистент професор Илария Каяцо от ISTA и водещият автор Тим Кънингам , сътрудник на НАСА Хъбъл в Центъра за астрофизика, Харвард и Смитсониън, проучиха тези характеристики в безпрецедентни подробности.
Разположен над 4000 метра в обсерваторията WM Keck в Хавай, близо до върха на вулкана Мауна Кеа, KCWI е мощен актив за изследване на дълбокия космос.
Високочувствителният KCWI улавя спектрална информация за всеки пиксел в изображение и анализира движението на материята при звездна експлозия, подобно на гледане на 3D филм на свръхнова.
Използвайки Доплеровото изместване, принципът, който променя честотата на обектите, докато се движат към и далеч от източник, изследователите създадоха подробна 3D карта на мъглявината и нейните нишки.
Необичайна асиметрия на зомби звезда
Изследователите откриха, че останките от SN 1181 не летят през космоса във всички посоки като фойерверки. Вместо това има асиметрия на формите, които показват празнина около зомби звездата.
Това предполага, че асиметрията произтича от първоначалната експлозия и предлага уникален поглед към небесния спектакъл, който удиви човечеството преди векове.
Разбиране на основите на свръхновите
Свръхновата е невероятна експлозия, която се случва, когато масивна звезда умре или когато две бели джуджета се разбият заедно. Представете си звезда, далеч по-голяма от нашето Слънце, без гориво; без достатъчно енергия да се бори с гравитацията, той се срива под собствената си тежест.
Този колапс освобождава огромно количество енергия, разбивайки звездата в грандиозен изблик на светлина и енергия, който може да засенчи цели галактики за известно време. Има различни видове свръхнови, но всички те завършват с тази невероятна експлозия.
Когато една звезда експлодира, тя разпространява тежки елементи като въглерод, кислород и желязо в космоса, които в крайна сметка се превръщат в градивните елементи за планетите и дори за живота.
Тези експлозии също дават тласък на образуването на нови звезди чрез компресиране на близки газови облаци. Освен това свръхновите могат да повлияят на еволюцията на галактиките, допринасяйки за тяхното развитие в продължение на милиарди години.
Жизнен цикъл на свръхнова тип Iax
Разбирането на жизнения цикъл на свръхнова от тип Iax като SN 1181 предоставя на астрономите представа за жизнения цикъл на Вселената и еволюцията на звездите .
За разлика от по-често изследваните свръхнови от тип Iax, които са резултат от разпадането на бяло джудже в близка двойна система, свръхновите от тип Iax само частично унищожават своите звезди-предшественици.
Това води до енигматични явления като „зомби звездата“, която съществува след експлозията. Изследването на SN 1181 оспорва конвенционалните модели и предполага, че може да има повече разнообразие в типовете свръхнови, отколкото се разбираше досега.
Констатациите призовават научната общност да преразгледа определени фундаментални теории за звездните смъртни случаи и да проучи потенциала за други странности, дебнещи из космоса.
Бъдещо проучване
Откритията около SN 1181 и нейната оцеляла звезда-зомби имат съществени последици за бъдещите астрономически изследвания и разбирането на звездните феномени.
Чрез анализиране на останки като SN 1181, учените могат по-добре да предскажат потенциални изяви на свръхнови и да прецизират критериите за постоянна оцеляване на звездите след експлозия.
Това разширено разбиране приканва към нови изследователски стратегии за образуването на асиметрични структури в остатъците от свръхнова.
Приказка за изчезваща звезда
Въпреки че проучването доближи изследователите до разбирането на историята на свръхновата SN 1181, то също така постави нови въпроси пред астрономите по света.
„Първата ни подробна 3D характеристика на скоростта и пространствената структура на остатък от свръхнова ни разказва много за уникално космическо събитие, което нашите предци са наблюдавали преди векове. Но също така повдига нови въпроси и поставя нови предизвикателства пред астрономите, с които да се справят следващите“, каза Каяцо.
С напредването на технологиите инструменти като Keck Cosmic Web Imager предоставят по-подробни изгледи на далечни явления и проправят пътя за разкриване на допълнителни аномалии.
Докато учените изследват всяко парче пъзел, астрономическата общност се доближава до демистифицирането на тайните на тези космически събития.
източник: meteobalkans.com
Най - четени
Последни
Десетки хиляди хора са посетили гроба на папа Франциск
- 30 април, 2025
Двама кардинали се оттеглиха от конклава за нов папа
- 30 април, 2025
Още от Време
Времето на 30 април 2025 г.
Сутринта ще е студено
Времето на 29 април 2025 г.
Ще бъде слънчево
Времето на 28 април 2025 г.
Минималните температури ще бъдат между 1 и 6 градуса