
Рядка нефритена тесличка бе открита в праисторическо селище край село Майор Узуново
След шестгодишно прекъсване, археологически екип с ръководител Георги Ганецовски стартира преди дни разкопки и проучване на селище от ранния неолит. Селището е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Това сподели Ганецовски, който е и директор на Регионален исторически музей - Враца.
За възникването на селището има информация от доста по-рано от друг обект, който екипът проучва - с.Оходен във Врачанско и се прави връзка със селището в Майор Узуново.
Вече става ясно, че всички проучвани обекти от този период от 8 000 години имат характеристика, касаеща възникването на тази най-ранна европейска цивилизация, допълни Ганецовски.
„Още в първите дни на проучването ни разкрихме една ранно неолитна вкопана структура, вероятно имаща жилищна или битова функция, но определено и обредно предназначение“, съобщи ръководителят на екипа.
През 2017 г. е направено геофизическо проучване, чрез което е открита информация за границите на праисторическия обект в село Майор Узуново.
„Намираме както материали свързани с бита на тези древни земеделци, така и части от най-ранната керамика в Европа, която датира от преди 8 000 години“, допълни Ганецовски.
Източник: DarikNews
Още от България
Бюджетът на Перник за 2025 г. е почти 170 млн. лева
Най-много средства са предвидени за сектор "Образование"
Тежкотоварен автомобил гори в Шумен
На място са пристигнали три пожарни автомобила
Обсъдиха проблемите в образованието и етническите въпроси в Пиринско
Беше проведено заседание на Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси