
Призивът се разпространи и в други балкански страни
Ефект на снежната топка задейства бойкотът миналия петък на магазините в Хърватия, подбуден от недоволството на гражданите от високите цени. По примера й призиви за подобни граждански акции срещу магазини, бензиностанции и ресторанти този петък се разпространяват през последните дни и в още няколко балкански страни.
Рафтовете останаха пълни, а магазините без купувачи на 24 януари, след като много хърватски граждани отказаха да пазаруват в рамките на инициатива, подета от Фейсбук групата "Ало, инспекторе" начело с потребителската асоциация ECIP. Акцията бе подкрепена от асоциации за защита на потребителите, профсъюзи, политически партии и дори от представители на правителството.
Движението започна със съобщения, споделени в социалните мрежи: "24 януари е денят на бойкот в Хърватия срещу високите цени на храните. Гражданите са призовани да се въздържат от закупуване на каквото и да било".
Откликът на хърватите доведе до значителен спад в оборота на дребно и приходите на търговските обекти през този ден. Според данните за общия оборот на стоки и услуги на данъчното управление на Министерството на финансите на Република Хърватия в деня на бойкота на търговската мрежа издадените на 24 януари касови бележки са с 29 процента по-малко спрямо предходния петък - 17 януари, а общата им стойност е по-ниска с 36 процента. Специално по отношение на търговията на дребно издадените касовите бележки в деня на бойкота са с 44 процента по-малко, а общата им стойност е по-ниска с 53 процента спрямо 17 януари.
Министър-председателят Андрей Пленкович определи бойкота като важно и ясно послание от страна на гражданите, като добави, че то "ще бъде взето предвид, когато се определят мерки за административно ограничаване на цените на определени продукти". Премиерът уточни, че се очаква до края на настоящата седмица да бъде обявен актуализиран списък с цените, на които е поставен таван.
Подкрепа за бойкота заяви и министърът на финансите Марко Приморац. Той каза, че като гражданин и потребител разбира бойкота на магазините и че той самият също няма да пазарува.
"Не е роля на правителството да организира или да призовава за бойкот, но като гражданин и потребител напълно го разбирам. Лично аз няма да отида до магазините днес", заяви миналия петък Приморац пред журналисти, предаде ХИНА.
Приморац отиде дори по-далеч, като заяви, че по-дългосрочни бойкоти, насочени към конкретни участници на пазара или отделни продукти, може да имат "много по-голямо въздействие", макар да подчерта, че го казва "като потребител и гражданин" и че не смята, че правителството трябва да играе активна роля в насочването към такива бойкоти или организирането им.
След всеобщия бойкот съветникът на платформата "Ало, инспекторе" Йосип Келемен обяви, че може да очаква бойкот на всички търговски вериги или на един определен търговски център за няколко дни, бойкот на няколко продукта едновременно или друга инициатива. Това ще решат потребителите, които ще бъдат призовани чрез Фейсбук страницата на платформата да изразят своето мнение и дадат свое предложение, добави той.
източник: dir.bg
Още от Балкани
Медицински феномен: Турчин започна да говори на датски след инсулт
Мъжът бил хоспитализиран миналата седмица за операция на коляното
47 души бяха задържани във връзка с разследването на кмета на Истанбул
Сред тях има и високопоставени представители на Истанбулската голяма община
ЕС дава 15 милиона евро на Сверена Македония
Помощта е част от Европейския механизъм за подкрепа на мира за укрепване на отбранителните капацитети