
Актуални възможности за европейско финансиране
По покана на кмета на община Мездра Иван Аспарухов Областен информационен център (ОИЦ) - Враца проведе Информационна среща в Община Мездра на тема „Актуални възможности за европейско финансиране“ по различни програми и мерки в подкрепа на бизнеса, общините и неправителствения сектор.
Актуалните процедури за кандидатстване за европейско финансиране през 2025 г. бяха представени от екипа на ОИЦ - Враца пред заинтересовани лица - представители на местния бизнес, читалища, младежки организации, земеделски производители, служители в Общинската администрация и др.
Най-атрактивна за присъстващите беше мярката „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ по Програма „Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027.“ Мярката има за цел да обхване микропредприятията, които са основен източник на растежа и създаването на повече работни места, включително диверсификация на икономическите дейности на земеделските стопани, които преобладават в малките населени места.
Икономическото развитие в селските райони следва да улесни стопанската дейност и да стимулира дейности за насърчаване на местната конкурентоспособност, постигане на жизненост на населените места в селските райони и качеството и стандарта на живот, както и да се подобри степента на развитие на човешкия капитал и инфраструктура.
Програмата има три компонента: услуги, производство и занаятчийство. Допустими кандидати са микропредприятия, регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон или Закона за кооперациите, имащи седалище на територията на селски район; земеделски стопани, регистрирани като земеделски стопани по Закона за подпомагане на земеделските производители от най-малко 24 месеца преди кандидатстването за подпомагане и да не са прекратявали своята дейност; да бъдат регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон или Закона за кооперациите, имащи седалище на територията на селски район; с икономически размер на земеделското стопанство над 8 000 евро стандартен производствен обем.
Програмата занаяти е насочена към подкрепа на физически лица, регистрирани по Закона за занаятите като упражняващи занаят/и след вписване в регистър БУЛСТАТ по реда на чл. 3, ал. 1, т. 9 от Закона за регистър БУЛСТАТ в селските райони. Програмата е със срок за прием на проекти до 30 май 2025 г.
На срещата бяха представени и възможности за младите хора чрез Процедура Младежка инициатива „АЛМА“ по Програма „Развитие на човешките ресурси 2021-2027“. Допустими кандидати по нея са работодатели, социални партньори, неправителствени организации, доставчици на посреднически услуги на пазара на труда, субекти на социалната и солидарната икономика (кооперации и ЮЛНЦ за осъществяване на обществено полезна дейност и социални предприятия). Задължително е необходим партньор от държава-членка на ЕС, различна от България - работодатели, неправителствени организации, доставчици на посреднически услуги на пазара на труда и Агенция по заетостта (като втори асоцииран партньор).
За бизнеса експертите представиха няколко процедури, като например „Нови модели в производството от страна на малките и средните предприятия в Северните райони на страната“, „Въвеждане на технологии от областта на индустрия 4.0 в предприятията“, финансирани от Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията 2021-2027“. Програмата ще финансира проекти за достигане до засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии, насърчаване на цифровизацията на бизнеса, подобряване на енергийната ефективност и проекти свързани с развитието на кръговата икономика.
Още от България
Учениците от Сапарева баня празнуваха Деня на Земята
С малки стъпки можем да постигнем големи промени
Община Кресна обяви победителите от Великенските си конкурси
Заслужени награди за всички призьори
Хакери твърдят, че имат данните на над 100 000 души от сайт на АПИ
В позиция от Пътната агенция заявиха, че няма пробив в системата LIMA