
Блокираха северния град Кастаниес
Разтревожени гръцки фермери блокираха северния град Кастаниес тази седмица, обвинявайки правителството, че не е действало достатъчно бързо, за да осигури споразумение преди лятото. Служители от гръцкото Министерство на енергетиката и околната среда заявиха, че политическата нестабилност в България и последователните временни правителства са забавили преговорите, съобщи Ройтерс.
Попитано за споразумението, българското Министерство на земеделието заяви в изявление: „От съществено значение е България преди всичко да посрещне собствените си национални нужди за вода… След това и нуждите на съседните страни."
При предишната сделка България изпускаше 186 милиона кубически метра вода годишно от ВЕЦ-овете си в Община Еврос – беден регион без функциониращи резервоари или други водоизточници. Доставките се осъществяваха от май до септември, когато земеделските култури имаха най-голяма нужда от вода.
Въпреки че договорът изтече през юли, Гърция и Българската национална електрическа компания подписаха в последния момент споразумение за продължаване на доставките до септември, но условията му не бяха оповестени. Гърция се надява да започне нов кръг от преговори следващия месец, когато в София встъпи в длъжност новото правителство, но не е ясно дали ще бъде постигнато споразумение до 1 май.
„Никой не може да каже колко близо или далеч сме от сделка“, коментира Петрос Варелидис, генерален секретар по водните ресурси в гръцкото Министерство на енергетиката и околната среда.
По време на блокадата при Кастаниес фермерите наредиха над 100 трактора в знак на протест. Несигурността около споразумението за водоснабдяването е сред основните им притеснения, наред с високите разходи за енергия и производство.
„Ако няма дългосрочно споразумение, за нас това означава смърт“, заяви 59-годишният фермер Никос Попцоглу, чиято земя се напоява с вода от България. Той посочи, че още преди изтичането на договора добивите от неговите полета са намалели с 30-40% заради сушата миналата година.
Димитрис Дракудис, ръководител на местна фермерска асоциация, подчерта, че българската вода е единственият им надежден източник. Единственият воден резервоар в региона има теч и не може да задържа вода, потвърдиха местни и правителствени служители.
„Проблемът е, че в продължение на 60 години не са изграждани инфраструктурни проекти и не е извършвана поддръжка“, коментира Дракудис.
източник: meteobalkans.com
Още от Балкани
Сериозно застаряване на гръцкото население в следващите 25 години
Работната ръка ще бъде недостатъчна да издържа нарастналия брой пенсионери
Вторични трусове продължават да разтърсват Истанбул
Ранени са 236 души
Дженифър Лопес с концерти през лятото в Турция
Предишният път, когато тя изнесе концерт в Истанбул, беше през 2012 година