24 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Хиляди кукери от цялата страна и чужбина завладяха Симитли

Хиляди кукери от цялата страна и чужбина завладяха Симитли
Източник: Simitli.info

За 21-а поредна година градът се превърна в сцена на впечатляващо зрелище, съчетаващо древни обичаи и съвременен дух

Два ни Симитли е завладян от 21-ото издание на Фестивала за кукерски и маскарадни игри „Симитлия – Древната земя на кукерите“.

И тази година, преди кукерските дефилета, групите от община Симитли организираха мащабно шествие с дрънкане на хиляди чанове и звънци, което тръгна от централния площад до стадион „Симитли“, където кметът даде началото на фестивала.

Шествието предвождха още председателят на общинския съвет Вилимир Александров, народният представител Стефан Апостолов, дойдоха групи от цялата община, наред с тях бяха кметовете на населените места.

„За поредна година Симитли показа, че е обединено, показа, че пази традициите!“, каза кметът. В началото на фестивала той пожела здрава, щастлива и успешна да е новата година и успех на фестивала.

Тази година участват 60 групи от цялата страна. Над 9000 участници ще стъпят на стадиона.

В първия фестивален ден кукери от Ямболско, Пернишко, Самоковско, Кюстендилско и други области от България показаха най-доброто от себе си.

С прекрасна хореография, танци, представяне на обреди и обичаи пред публиката групите се представиха, а за участието си получиха плакет и медали за всяко дете.

Сурвакарска група „Кракра“ дефилира първа.

На стадион „Струма“ пернишката група излезе с 35 участници със страховити маски и с мощния звук на звънците. Традиционния костюм на звънчарите е нашити с ресни дрехи, а на главите имат дървени маски, с рога и кожи от домашни животни.

Сурвакарската група от Земен показа уникални маски и пищни костюми в дефилето си.

Кукерската група при НЧ „Възраждане – 1926“ в ямболското село Зимница пресъздаде традициите, свързани със кукерството. Групата с над 60-годишна история представи стар български обичай, посветен на връзката между човека и природата, който се играе на Сирни Заговезни.

Атрактивната група на кукерите от пернишкото село Долна Секирна представи обичая „сватба“. Групата дефилира с 50 свои участници.

Сред представените ритуали бе и такъв, който символизира надеждата за добро, здраве и берекет, пресъздаден от кукерската група при НЧ „Йордан Андонов 1927“ в село Веселиново, община Тунджа, област Ямбол.

Кукерският състав при Народно читалище „Васил Левски 1927 г.“ от квартал „Сушица“ в Карлово пресъздаде местните обичаи. Кукерите от „Сушица“ са в две групи – белогащи и баджаци. Баджаците са олицетворение на злите сили в природата, докато белогащите са облечени изцяло в бели дрехи, препасани с пояс с прикачени на бронзови звънци и са силвол на добротата и радостта. 

Над 50 кукери от състава при Народно читалище „Васил Левски 1928 г.“, село Климент, община Карлово, пресъздадоха обичая „Старчов ден“.

За първи път кукерската група от град Стралджа, област Ямбол, гостува на фестивала.

Кукерите на Стралджа са атрактивни и разпознаваеми, заради богатия костюм, в който задължително присъстват гугли и капашони, бели фланели, завески – вадени престилки, покров с розови краища и помет в ръцете. Те танцуват под характерния ритъм на тъпан, може да присъства и звук на кавал и гайда.

Кукерите от петричкото село Яворница пресъздоха образите на баба и дядо, поп, мечка и мечкар, булка и младоженец, а станчинари, съвместно с таньорите при читалището в селото, показаха пъстрите игри.

Кукерската група „Джамалджии“ от кюстендилското село Жабокрът, огласи стадиона. Групата към Народно читалище „Пробуда – 1928“ е с над стогодишна история, а в нея традиционно се включват между 100 и 120 души.

Традицията на старците при Народно читалище „Никола Й. Вапцаров – 1906“ в село Васил Левски е кукерът да играе на своята любима, който, в знак на обич, го закичва с китка от варак.

Силно впечатление направиха кукерите с огромни маски и чанове, дамите, предрешени като дяволи, както и различните начини за изгонване на злото в различните краища на страната.

Много са децата, които взеха участие и тази година.

Фестивалът продължава на 12 януари с дефилета на групите от община Симитли и гостуващи групи от Благоевград, Банско, Петрич, Беласица, Гирчевци и Германея.

В неделния ден ще бъдат едни от най-многолюдните групи. Очакват се такива с над 300 кукерси и сурвакари.

Източник: Инфомрежа

Сподели:

Още от България

АУБ с първи по рода си одит на отпадъци

Одитът е ключов елемент от Плана за устойчивост на кампуса на АУБ

Бюджетът на Перник за 2025 г. е почти 170 млн. лева

Най-много средства са предвидени за сектор "Образование"

Тежкотоварен автомобил гори в Шумен

На място са пристигнали три пожарни автомобила