
Рядък източник на живот в изключително негостоприемна среда
В сърцето на безводната пустиня на пакистанската провинция Белуджистан се намира едно от най-странните и красиви природни явления – лагуната Хор Калмат. Тази соленоводна лагуна изглежда като „разтекло се мастило върху пергамент“ и е един от редките източници на живот в тази негостоприемна среда. Въпреки своята променлива природа, тя играе жизненоважна роля в поддържането на сложна екосистема, бореща се за оцеляване в суровите условия на пустинния климат.
Географско чудо сред пясъците
Хор Калмат се разпростира на 27 километра в най-широката си точка и се намира на крайбрежието на Макран, около 290 километра западно от Карачи. Изолирана от континента от суровите пустинни планини на крайбрежния хребет Макран, лагуната представлява динамична водна система, която напълно се формира при прилив, когато водите на Арабско море нахлуват през тесен канал в бреговата ивица. При отлив тя почти напълно се изпразва, оставяйки след себе си обширни кални равнини.
От въздуха гледката е поразителна – водата в лагуната изглежда сякаш е разлята върху пустинния пейзаж като тъмносиньо мастило. Това ефектно явление се дължи на обработката на сателитните изображения, но в действителност отразява мистичната природа на това уникално място.
Оазис на живота в пустинята
Въпреки че пустинната околност е изключително суха и получава минимални валежи, лагуната поддържа богата и разнообразна екосистема. Тя е дом на обширни мангрови гори, които са видими от сателит като яркозелени петна по бреговете. Тези гори осигуряват жизненоважен развъден хабитат за различни рибни видове, както и за морски организми като ракообразни и мекотели. Те също така предоставят дървен материал за местното население, което живее в непосредствена близост до лагуната.
По време на отлив обширните кални полета се превръщат в хранилище за различни блатни птици, които ровят в калта в търсене на малки насекоми и риби. Голяма част от тях се срещат в резервата за диви животни Buzi Makola, разположен на запад от лагуната. Този защитен район е дом на многобройни мигриращи птици, които разчитат на лагуната като временен пристан по дългия си път.
Заплахите пред лагуната
Макар че Хор Калмат е природен рай, тя е подложена на нарастващи заплахи. Прекомерният риболов и обезлесяването на мангровите гори са сред основните проблеми, които поставят под риск екосистемата. Промените в климата и покачващите се температури допълнително изострят ситуацията, като влияят върху солеността на водата и намаляват възможността на морските организми да оцелеят.
През 2005 г. представители на WWF Пакистан алармираха, че рибните и мангровите ресурси в района са под сериозен стрес. Липсата на системен контрол и оценка на екосистемата през последните години оставя много въпроси без отговор относно настоящото състояние на лагуната. Въпреки това, ако дори частично е успяла да се възстанови, нова заплаха вече надвисва над нея – потенциалното изграждане на пакистанска военноморска база в района, което би могло да доведе до необратими екологични последици.
Бъдещето на Хор Калмат
Лагуната Хор Калмат е природен феномен, който впечатлява с визията си и с начина, по който поддържа живота в една от най-суровите среди на планетата. Въпросът, който остава, е дали човечеството ще предприеме стъпки за опазването на този уникален оазис или ще позволи на безразборната експлоатация и климатичните промени да го заличат. Хор Калмат продължава да кърви своето „мастило“ в пясъците на Белуджистан – въпросът е, дали това мастило ще се разтвори напълно, или ще остане като жив символ на природната устойчивост.
източник: meteobalkans.com
Най - четени
Последни
Натали Трифонова: Ще ставам майка
- 24 април, 2025
Българският посланик в САЩ подаде оставка
- 24 април, 2025
Още от Пътуване
Джигитите на пътя опитват да мамят с нова схема
Шофьори избягват глоби за нарушения на пътя чрез прикриване на регистрационния номер.
Временна организация на движението по АМ "Тракия"
Ограничава се преминаването в изпреварващите ленти
Глоба от 240 лв. за мръсна кола
Такава глоба обаче е факт и се прилага масово в една много популярна напоследък сред българите туристическа дестинация: