Кметът на Сатовча поиска отварянето на регистрите на тютюнопроизводителите
- 24 януари, 2025

На проведения съвет беше обсъдено предложение на браншовите организации за определяне на размера на ставките по преходната национална помощ за сектора за кампания 2024 година.
Вчера в Министерството на земеделието и храните се проведе Консултативен съвет по тютюна, на който присъстваха всички браншови организации от сектор „Тютюн“ в България.
Най-голямата браншова организация в сектора – Съюз на производителите на ориенталски тютюн в България – „СПОТ – БГ“ беше представлявана от председателя й – д-р Арбен Мименов, който е и кмет на община Сатовча.
На проведения съвет беше обсъдено предложение на браншовите организации за определяне на размера на ставките по преходната национална помощ за сектора за кампания 2024 година.
Имайки в предвид голямото значение на помощта за разрешаването на социалните, икономическите и демографските проблеми в селските райони, браншовиците се обединиха около общо становище, което беше гласувано единодушно.
Предложената ставка за сортова група „Басми“ е 5,40 лв./ кг за производители с количества до 2000 кг и 4,10 лв./кг за количества над 2000 кг
По тази схема за подпомагане, помощ ще получават над 8000 производители, като от тях около 6000 са с малки стопанства с обработваема площ под 1 хектар.
Освен това, на Консултативния съвет от д-р Арбен Мименов беше поставен повторно на дневен ред проблемът на около 480 тютюнопроизводители от СПОТ – БГ, за който още през месец май 2024 година с изрично писмо са запознати отговорните институции, като Народно събрание, Министерство на земеделието и храните и др. за производителите, които са отглеждали тютюн през референтните 2016, 2017 и 2018 година, но не са вписани в регистрите за тези години при отварянето им през 2023 година поради различни причини като:
- отсъствие от страната и пребиваване в чужбина през този период;
- невъзможност да се снабдят навреме с изискуемите документи за регистрация (договори, приемо-предавателни протоколи и др.)
До настоящия момент същият проблем не е решен поради липсата на редовно правителство и поредицата от извънредни избори.
Всичките 480 тютюнопроизводителя, невписани в регистрите, са от районите на Гоце Делчев, Крумовград, Кърджали, Кирково, Хасково, Харманли и др., като големият им брой е показател за значителен обществен интерес и новото отваряне на регистрите за тези три години е наложително.
Ръководството на СПОТ – БГ ще положи всички усилия тези производители да не бъдат лишени от правото да получават директни плащания по интервенцията за подпомагане – Преходна национална кампания за тютюн, необвързана с производството (ПНДТ), подчерта д-р Мименов.
Министърът на земеделието и храните и екипът му познават в дълбочина проблемите на сектор „Тютюн“ и както досега ще се разчита на тях за разрешаването и на този проблем на производителите.
източник: infomreja.bg
Най - четени
Последни
Натали Трифонова: Ще ставам майка
- 24 април, 2025
Българският посланик в САЩ подаде оставка
- 24 април, 2025
Още от България
АУБ с първи по рода си одит на отпадъци
Одитът е ключов елемент от Плана за устойчивост на кампуса на АУБ
Бюджетът на Перник за 2025 г. е почти 170 млн. лева
Най-много средства са предвидени за сектор "Образование"
Тежкотоварен автомобил гори в Шумен
На място са пристигнали три пожарни автомобила