28 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Кога ни “атакува” пролетна алергия

Кога ни “атакува” пролетна алергия

Симптоми и решения

Пролет е, природата се събужда за живот, всичко цъфти и ухае, дърветата се разлистват, поникват треви и цветя. Колкото и да е красиво, за някои хора това е сериозен проблем. Пролетната алергия, наричана още сенна хрема или алергичен ринит, се предизвиква именно от цветния прашец (полен), отделян от дървета, треви и плевели по време на техния цъфтеж.

В зависимост от това къде живеете и конкретните метеорологични условия, сезонните алергии могат да започнат дори още в края на февруари и да продължат до първите по-студени дни през есента. В България от средата на февруари започва цъфтежът на дървета, а до средата на октомври продължава цъфтежът на плевелите. Следователно, този период обхваща времето за проява на поленова алергия, който е пряко свързан с цъфтежа на съответното растение.

Всички хора са в контакт с полените, но симптомите се проявяват само при предразположените към алергия, казва д-р Шасине Вели от Клиника по спешна токсикология на ВМА.

Основните симптоми на сезонния алергичен ринит са: кихане – често многократно, сърбеж в носа, очите, небцето и ушния канал, водниста секреция, запушване на носа, нарушено обоняние, като конюнктивитът – често съпровожда сезонния алергичен ринит.

Тези оплаквания са придобили достатъчна популярност, но сред по-малко известните оплаквания е оралният алергичен синдром. При този синдром пациентите със сезонен алергичен ринит реагират със същите оплаквания и при консумация на някои сурови плодове, зеленчуци и ядки, поради голямо сходство между алергените. Това важи в особена степен за хората, алергични към полените на брезата, посочва д-р Шасине.

Диагнозата на сезонният алергичен ринит се поставя от алерголог на базата на проведени алергологични тестове и по съответстващи клинични оплаквания. Често заради сезонния характер на оплакванията, посещенията в алергологичният кабинет закъсняват с години, което води до увеличаване на алергиите към повече от един алерген и се стига до т.нар. полисензибилизация. Освен за поставяне на диагнозата, а също и за проследяване на състоянието по време на провеждано лечение, на пациентите се препоръчва да отбелязват оплакванията си в специален поленов календар.

Лечението започва след диагностицирането и включва общи мерки, симптоматични средства и специфична терапия.

Първият съвет, който получават пациентите, е да се избягва контакт с алергена. При сезонния алергичен ринит това включва:

да се следят седмичните и месечните прогнози за поленовата концентрация в населеното място

да не излизат навън и да се държат затворени прозорците по време на високата поленова концентрация, най-вече сутрин. Съветът се отнася и при шофиране

по време на поленовия сезон е препоръчително носенето на защитни очила. При силна чувствителност – и носенето на маски

след като се приберат у дома, е добре да си вземат душ веднага, ако не е възможно, задължително да измият лицето, ръцете, да промият носа със спрей морска вода.

Източник: Дарик

Сподели:

Още от Здраве

Кога ни “атакува” пролетна алергия

Симптоми и решения

Прекомерното ядене на пилешко засилва риска от рак

Мъжете се оказват по-застрашени

Ами сега! Лекарството е с изтекъл срок на годност!

Какви са рисковете от приемането им