
На 1-ви март се закичваме с мартеници
Многобройни са свързаните с образа на Баба Марта легенди. Променливият характер на месец март се отъждествява с настроенията на добрата старица.
В легендите Баба Марта излиза от дълбините на гората, за да се докосне до хората. Според специалисти мартеницата е запазила своята изначална функция – да носи здраве, да предпазва от уроки, да носи плодородие и късмет.
Освен бял и червен конец в различните части на страната са се вплитали и други символични елементи – сини мъниста, цветни конци, мидички, конски косъм, пера от петел и др.
Вярвало се е, че Баба Марта обича деца и млади хора, затова е било препоръчително на 1 март възрастните да си остават вкъщи. Старите жени не трябва да излизат рано сутрин от домовете си, защото се смятало, че Баба Марта не ги харесва и ако ги види, много ще се разсърди.
Според поверията на тази дата трябва да се изчисти домът и да се изнесат на показ червените дрехи, престилки и черги. Тези действия целят да зарадват Баба Марта, за да донесе тя със себе си хубавото време.
На 1 март е било прието да не се перат и простират бели дрехи. Това можело да доведе до градушки и лоша година. След появата на първите цъфнали дървета или прелетни птици, закачането на мартеници върху цъфнали храсти и плодни дръвчета, изразява стремежа на човек към общуване с природата и към прераждане.
Източник: Bulgaria ON AIR
Още от Развлечение
Две номинации АСКЕЕР 2025 за ДТ- Благоевград
На 24 май – празника на българската просвета и култура, в Театър „Българска армия“, ще бъдат връчени
Има ли нова връзка Григор Димитров
Той беше целунат от мексиканската актриса Ейса Гонсалес
Как кучетата общуват с нас
Как да разчитаме сигналите в поведението на четириногите