
Дългосрочното излагане на замърсен въздух води до респираторни заболявания, сърдечно-съдови проблеми, инсулти, деменция и дори рак.
Въздухът, който дишаме, се превръща в сериозна заплаха за здравето ни. Според Световната здравна организация, замърсяването на въздуха отнема живота на близо 7 милиона души годишно. Въпреки че проблемът е глобален, в някои региони той достига критични нива, поставяйки живота на милиони хора в опасност.
Криза със световни мащаби
Над 80% от градското население по света е изложено на нива на замърсяване, които надвишават здравните препоръки. Основните причинители са индустриалните емисии, изгарянето на изкопаеми горива, транспорта и дори битовото отопление. В мегаполиси като Делхи, Пекин и Лагос смогът се превръща в част от ежедневието, докато в много развиващи се страни липсват надеждни системи за мониторинг на качеството на въздуха.
Къде е най-зле?
Проучвания показват, че само 17% от градовете по света отговарят на минималните стандарти за чист въздух. В някои региони, особено в Африка, ситуацията е още по-тревожна – в страни като Чад и Судан има само една станция за мониторинг на 3,7 милиона души. Недостатъчните данни водят до подценяване на проблема, а в много случаи реалните нива на замърсяване са дори по-високи от отчетените.
Убийственият ефект на мръсния въздух
Дългосрочното излагане на замърсен въздух води до респираторни заболявания, сърдечно-съдови проблеми, инсулти, деменция и дори рак. Въздухът, наситен с фини прахови частици (PM2.5), прониква дълбоко в белите дробове и навлиза в кръвообращението, предизвиквайки хронични възпаления. Децата и възрастните хора са най-засегнати, а здравните разходи за лечение на болести, причинени от замърсяването, възлизат на милиарди долари годишно.
Кой предприема мерки?
В някои градове вече се наблюдава напредък. Пекин, Сеул и Варшава въведоха по-строги ограничения за индустриалните емисии и автомобилния трафик, а инвестициите в обществения транспорт доведоха до значително подобрение на качеството на въздуха. Държави от Югоизточна Азия също обединяват усилия за справяне с проблема чрез международни споразумения за контрол на трансграничното замърсяване.
Свързаност с климатичните промени
Замърсяването на въздуха и глобалното затопляне са неразривно свързани. Изгарянето на въглища, петрол и газ не само замърсява въздуха, но и допринася за покачването на температурите в световен мащаб. Спирането на използването на изкопаеми горива би довело до двойна полза – по-чист въздух и намаляване на парниковите газове.
СЗО ще актуализира стандартите
Световната здравна организация вече работи по актуализирани стандарти за качество на въздуха, като се очаква новата база данни за 2025 г. да осигури по-строги норми и насоки за държавите. На международната среща за замърсяването на въздуха в Картахена, Колумбия, ще бъдат обсъдени нови политики и технологични решения за справяне с проблема.
източник: meteobalkans.com
Най - четени
Последни
Кардиналите се срещат, за да обсъдят избора на нов папа
- 28 април, 2025
Броени дни до новите цени на винетките
- 28 април, 2025
Още от Здраве
Прекомерното ядене на пилешко засилва риска от рак
Мъжете се оказват по-застрашени
Ами сега! Лекарството е с изтекъл срок на годност!
Какви са рисковете от приемането им
Ефективна защита за кожата от вредните лъчи
Слънцезащитните кремове са важни, но не са достатъчни