Опозицията в Албания твърди, че полицията ги заплашвала с оръжие в парламента
- 18 октомври, 2024

Полицията отрича и твърди, че служителите не са били въоръжени.
По време на физически сблъсъци между опозиционни депутати, полиция и парламентарна охрана в четвъртък, членове на албанската опозиционна дясноцентристка Демократическа партия, твърдяха, че полицай е заплашил един депутат с пистолет, което полицията отрече, твърдейки, че не са били въоръжени.
„Въз основа на закона „За събранията“ … нито един полицай не е бил оборудван с огнестрелно оръжие на събранието, а само със защитно оборудване и гумени палки“, заяви полицията.
Протестът на опозицията започна, след като съдът в Тирана осъди един от опозиционните депутати Ервин Салиани на една година затвор. Депутати от опозицията протестираха миналата седмица в парламента, като запалиха столове пред сградата. Те проведоха нов протест на 7 октомври.
Сблъсъци между депутати от опозицията и полицията и парламентарната охрана избухнаха, след като охраната не позволи на някои депутати от опозицията да влязат в парламента, тъй като бяха изгонени за няколко седмици след предишния протест в парламента.
ДП каза, че е подала наказателна жалба за предполагаема заплаха с оръжие.
„Парламентарната група на ДП подаде наказателна жалба до Специалната прокуратура срещу корупцията и организираната престъпност, срещу председателя на парламента, министъра на вътрешните работи, генералния директор на полицията и директора на полицията в Тирана, след като неидентифицирани въоръжени лица влязоха в събранието и заплашиха депутатите с оръжие“, се казва в съобщението на ДП.
По време на сблъсъците между депутати от опозицията и охраната на парламента журналистите не бяха допуснати до сградата.
„Както на тази сесия, така и на други сесии, които се провеждаха в друга част на двора, не ни позволиха да отидем и да снимаме как влизат депутатите и дори не ни позволиха да отидем там, където имаше сблъсък с депутати“, каза Есиона Кономи, журналист от Тирана.
Тя допълни, че в такива ситуации, когато се стига до сблъсъци, е важно да се даде възможност на медиите да снимат свободно.
Опозицията не за първи път излиза на протести в парламента. Миналата година, след като поиска осем парламентарни анкетни комисии, които бяха разпуснати от управляващите социалисти, опозицията започна протести, които продължиха от октомври до март.
Депутати от опозицията запалиха факли в парламента и се опитаха физически да спрат работата на законодателната власт. Междувременно социалистите започнаха да провеждат онлайн срещи, за да избегнат физически сблъсъци и наредиха на охраната да блокира протестиращите опозиционни депутати от пленарните заседания.
снимка: Isa Myzyraj
Още от Балкани
В Румъния се провеждат два протеста
Жандармерията ще предприеме мерки за осигуряване на безопасността
Албания ще изгради ново международно летище
Развитието на туризма в страната е основната причина за активното строителство
Медицински феномен: Турчин започна да говори на датски след инсулт
Мъжът бил хоспитализиран миналата седмица за операция на коляното