
Археолозите са открили няколко гроба, които са затрупани от нанов насип от реката
Открита е част от западния некропол на Хераклея Синтика. Това каза проф. Людмил Вагалински, чийто екип е попаднал на находката.
По думите му откритието е очаквано и се намира на голяма дълбочина в терен, който е заливан многократно от река Струмешница. Археолозите са открили няколко гроба, които са затрупани от нанов насип от реката. В момента се проучва един от тях.
"За съжаление, гробовете, които досега проучваме са разбити още в древността. Въпреки това в тях са останали находки - керамика и разнообразни съдове. Костният, човешки материал не е в добро състояние, защото е много влажно и подпочвените води са високи," разказа проф. Вагалински.
Според него предварителната датировка на тези погребения е около новата ера. Тя ще бъде уточнена, когато учените разгледат вече измитите находки. По време на разкопките в гробове са намерени и няколко бронзови монети.
"Имаме надежда и известни признаци, че някои от гробовете, които маркирахме като начало, не са отваряни и там бихме могли да намерим и повече информация. Това са т. нар. затворени комплекси. Грабители е имало и в древността, и в наше време," допълни професорът. Той поясни, че част от откритите гробове са били ограбени още в древността.
Спасителните разкопки в района на античен град Хераклея Синтика започнаха в началото на април. Те се налагат заради инвестиционно намерение на "Булгартрансгаз" за разширяване на газопреносната мрежа България - Гърция. В района на античния град започнаха работа три екипа под ръководството на Людмил Вагалински, а техника улеснява процеса. Първият екип вече е приключил проучванията в определения район. Археологът се надява до 10 май да приключи и работата на екипа по трасето на служителите на "Булгартрансгаз".
Проучванията ще продължат в рамките на обект, който продължава към река Струмешница в рамките на сервитута и е дълъг цял километър.
"Интересна е информацията, която натрупваме, защото некрополите на Хераклея са съсипани от иманярите, но голям град стотици години е съществувал и все още има запазени гробни комплекси. Предстоят ни със сигурност интересни открития в некропола", отбеляза проф. Вагалински.
Източник: Дарик
Най - четени
Последни
Бюджетът на Перник за 2025 г. е почти 170 млн. лева
- 24 април, 2025
Тежкотоварен автомобил гори в Шумен
- 24 април, 2025
Още от България
АУБ с първи по рода си одит на отпадъци
Одитът е ключов елемент от Плана за устойчивост на кампуса на АУБ
Бюджетът на Перник за 2025 г. е почти 170 млн. лева
Най-много средства са предвидени за сектор "Образование"
Тежкотоварен автомобил гори в Шумен
На място са пристигнали три пожарни автомобила