
Експерти прогнозират недостиг и значително поскъпване
Санкциите на Съединените щати и Европейския съюз срещу петролната индустрия на Сърбия могат да причинят сериозни смущения на пазара на горива в Сърбия. Експертите предупреждават за потенциални скокове на цените и логистични предизвикателства.
Потенциалните санкции, които САЩ и ЕС могат да наложат на петролна компания NIS поради руската й собственост, пораждат опасения за стабилността на доставките на гориво в Сърбия. Експертите предупреждават за възможен недостиг и значително поскъпване, което би се отразило пряко на икономиката и ежедневието на гражданите.
Милош Здравкович, енергиен експерт, обяснява как тези санкции могат да попречат на операциите на NIS.
„Ако бъдат наложени санкции, NIS ще се сблъска със сериозни проблеми с доставката на суров петрол и финансирането на своите операции, тъй като ще бъде изключена от международните търговски потоци“, подчерта Здравкович.
Здравкович посочва, че санкциите ще се отразят пряко върху цените на горивата. „Цените на горивата могат да се увеличат с 10 до 20 процента, в зависимост от това колко бързо ще бъдат намерени нови доставчици и алтернативни източници на доставки“, обясни той. Той добави, че подобен сценарий би бил изключително неблагоприятен както за гражданите, така и за икономиката.
Според Здравкович Сърбия ще трябва спешно да търси алтернативни доставчици на петрол, но този процес далеч не е лесен. „Доставките от алтернативни източници, като Близкия изток, Азия или Северна Африка, включват високи логистични разходи, по-дълги срокове за доставка и потенциално по-високи цени на суровините“, подчерта той. Гражданите вече изразяват загриженост относно възможните увеличения на цените на горивата, докато експерти като Здравкович подчертават неотложната необходимост от диверсификация на енергийните източници.
„Сърбия трябва незабавно да започне да обмисля стратегически решения за смекчаване на потенциалните последици за пазара на горива и икономиката като цяло“, заключи Здравкович.
Няма съмнение, че държавата разполага с определени резерви от гориво за извънредни ситуации и прекъсвания на доставките, но според Здравкович те няма да са достатъчни. „Ако доставките по петролопровода Adria (JANAF) бъдат прекъснати, това ще доведе до пълен колапс и недостиг на гориво. Нашите резерви не покриват много; Чувал съм, че уж имаме достатъчно за два месеца, но санкциите не се налагат за кратки периоди. И използването на шлепове за снабдяване на страната, както някои предполагат, просто не е осъществимо“, заключи Здравкович.
Най - четени
Последни
Пускат в обръщение нова възпоменателна монета
- 28 април, 2025
Масово неодобрение в САЩ към президента Тръмп
- 28 април, 2025
Още от Балкани
Нов трус разтърси Турция
Ззасега няма информация за пострадали хора и за съществени щети
В Румъния се провеждат два протеста
Жандармерията ще предприеме мерки за осигуряване на безопасността
Албания ще изгради ново международно летище
Развитието на туризма в страната е основната причина за активното строителство