Индексите в Токио, Сеул, Хонконг и Сидни също отчетоха спад след подновяването на търговията в Азия. Тревогата на инвеститорите се предизвиква от отказа на Съединените щати и Китай да отстъпят в обявяването на мита едни срещу други.
Повечето икономисти прогнозират общ негативен ефект върху световната икономика. Във връзка с това отново паднаха цените на петрола и доларът загуби от стойността си.
"Това е много далеч от нормалното. Не е нормално минута по минута и туит след туит пазарите да се качват или сриват по 8 процента. Едно нещо е сигурно. Беше изпратен сигнал от пазарите на президента. Буквално на един единствен човек - ние не харесваме тази митническа стратегия. Всеки един скок или спад може да бъде директно свързан до някакъв туит или заповед, свързана с митата. Няма съмнение в това", заяви Александър Морис, директор на голяма инвестиционна компания.
„Ценните книжа се продават от инвеститори. Лихвените проценти достигнаха 4,45% за 10-годишни облигации. Това означава, че чуждестранните купувачи започват да не виждат американския дълг като жизнеспособен“, заяви анализаторът на „Асошиейтед прес“ Джош Боук.
„Нe бихме казали, че несигурността е отминала. Може би засега имаме краткo затишие с тази 90-дневна пауза на реципрочните мита, но все още не е ясно каква е крайната цел на Тръмп по отношение на митата и как страните ще преговарят. Мисля, че несигурността определено ще остане, поне засега“, уточни икономистът Ели Хендърсън.
Остава и въпросът дали инвеститорите ще продължат да разпродават американските държани ценни книжа.
Първоначално Тръмп обяви мита за Китай от 104%, а в сряда ги увеличи на 125%
Още от Бизнес
Нова защитна функция на устройствата с Android
Конкурентите от Apple наскоро въведоха подобна функция
Дъжравата отпуска още компенсации заради скъпия ток
Правителството увеличава бюджета за помощ към бизнеса заради скъпия ток през зимата
Windows 10 с нова досадна грешка
Какви са съветите на Майкрософт за борба с бъга