
Изследвания потвърждават, че той може да бъде използван успешно при лечението на няколко мозъчни разтройства
„Единственото решение за масово и трайно отказване на пушачите от цигарите е да бъдат заменени с продукти с намалена вреда“, казва д-р Рикардо Полоса, основател на първия център за отказване на цигарите в Италия. В практиката си той проследява състоянието на много бивши пушачи.
„Хората пушат заради никотина, а не заради катраните и още 7000-те хиляди вещества, които се отделят при горенето с цигарения дим и които всъщност предизвикват заболяванията“, посочи пред Световния форум по никотина италианският специалист.
„5 години след преминаването на пушачите на електронни цигари може да се проследи сериозно повишаване на качеството на живот и подобряване на респираторната функция - това особено много личи при астматиците. Хората с високо кръвно също подобряват показателите си. Дори при напълно здравите пушачи може да се види подобрение, когато откажат цигарите навреме“, обяснява проф. Полоса.
Добър пример за ефекта от този подход на намаляването на вредата от тютюнопушенето са страните, в които той вече се прилага. Във Великобритания, Швеция и Япония, които стимулират преминаването към бездимни алтернативи, разпространението на пушенето драстично намалява.
Някои от тях вече отчитат и промяна на картината с болестите сред населението, след като пушенето беше заменено масово. Например Швеция отчита вече 4.5 % пушачи и намалена заболеваемост от рак на белия дроб заради масовата употреба на снус вместо цигари, а Япония докладва безпрецедентен спад от близо 40% на продажбите на цигари след навлизането на устройствата с нагряване на тютюн на пазара.
В същото време дезинформацията си “върши работата” и съответно само 10% от хората в света разбират, че електронните цигари са по-малко вредни от стандартните. Глобално трябва да се положи усилие хората да получат достъп до по-безопасни начини на прием на никотин, вместо да бъдат заблуждавани, посочват експертите на международни форуми за никотина.
Още през 2022 г. стана ясно, че никотинът може да се окаже ключът към лечението на загубата на памет, „мозъчната мъгла“, както е известен пост-COVID синдромът на мозъка, старческото оглушаване и дори депресията.
Все повече научни изследвания потвърждават, че никотинът може да бъде използван успешно при лечението на редица мозъчни разстройства, за които все още се търси ефективна терапия. Учените са обнадеждени, че стимулантът може да се окаже ключ към подобряване на състоянието на пациенти с диагнози като Алцхаймер, Паркинсон и шизофрения.
„Възможно е никотинът да бъде в основата на лекарство за загуба на паметта. В следващите години очакваме интересни открития в тази посока. В определени дози никотинът вероятно ще залегне и в лечението на депресия поради способността му да повишава настроението. Вярваме, че това се случва, защото влияе на мозъчните връзки. Може да мислите за никотина като оптимизиращ мозъчната функция, той повишава концентрацията“, обясни по време на научен форум психиатърът д-р Пол Нюхаус, директор на Центъра по когнитивна медицина към Медицинския университет Вандербилт.
Как никотинът влияе на мозъчната функция е обект на изследване от години, като съществуват някои доказателства, че пушачите по-рядко се разболяват от Паркинсон. Това са само част от точките, по които се проучват ползите от никотина, но това не означава, че трябва да започнете да пушите или да го приемате по друг начин, ако не сте пушач.
Идеята е никотинът да залегне в терапиите на хора, които имат нужда, уточняват специалистите и допълват, че приемането на никотин в по-безопасни форми в сравнение с цигарите е надеждата им да се намали огромния брой пушачи и болестите, свързани с цигарения дим.
Източник: Dnes.bg
Най - четени
Последни
Пускат в обръщение нова възпоменателна монета
- 28 април, 2025
Масово неодобрение в САЩ към президента Тръмп
- 28 април, 2025
Още от Здраве
Кога ни “атакува” пролетна алергия
Симптоми и решения
Прекомерното ядене на пилешко засилва риска от рак
Мъжете се оказват по-застрашени
Ами сега! Лекарството е с изтекъл срок на годност!
Какви са рисковете от приемането им